Yaşam

Zor Durumda Uygulanabilecek 8 Hayat Kurtaran Fikir

Zor Durumda Uygulanabilecek 8 Hayat Kurtaran Fikir! Günün her herhangi bir anında bir çok problem karşımıza çıkabilir. Bu tür zor durumlarda hayatımızı kurtaracak bilgilerle karşınızdayız.

Zor durumdayken hayat kurtaran fikirler nelerdir? Başınıza gelmeyeceğini düşündüğünüz sorunlar karşınıza çıkacağı zaman nasıl davranacağınızı bilemezsiniz. Doğru önlemleri almamak ölümle sonuçlanabilecek olaylara neden olabiliyor. Hayat kurtaran fikirlerle bu sorunlarla başa çıkabilirsiniz.

1-Takip Ediliyorsanız Ne Yapmalısınız?

Araç kullanırken takip edildiğinizi hissediyorsanız bazı püf noktaları uygulayabilirsiniz. Araç sürerken bulunduğunuz yolda daire çizmeye başlayın. Eğer sizi takip ediliyorsanız araç arkanızda olacaktır.

2-Akıntıya Kapılırsanız Ne Yapmalısınız?

Eğer kuvvetli bir akıntıya kapıldıysanız mutlaka kıyıya paralel şekilde yüzmelisiniz.

3-Kalp Krizi Geçiriyorsanız Ne Yapmalısınız?

Kalp krizi geçiren kişilerin ilk yardım desteği gelene kadar öksürmeleri tavsiye ediliyor. Ancak bu uygulama ciddi zararlara neden olabilir. Kalp krizi sırasında öksürmek kalbin ritmini aşırı şekilde etkileyebiliyor.

4-Boğulma Riski Görüyorsanız Ne Yapmalısınız?

Yüzme bilmiyorsanız ve boğulma riski yaşıyorsanız nefesinizi tutup suyun üstünde durabilirsiniz. Boğulma tehlikesi geçiren birisine yardım edeceksiniz ip ya da benzeri bir araç yanınızda almalısınız. Panik halindeki biri sizi suda batırabilir. Bu yüzden ip gibi araçlarla çekmek daha mantıklıdır.

5-Yangın Anında Söndürücü Yoksa Üzülmeyin

Etrafınızda yangın söndürücü bulunmuyorsa koladan yararlanabilirsiniz.

6-Besin Tüketirken Dikkat Edin

Bazı besinler ilaçlar beraber kullanıldığında farklı reaksiyonlar gösterebiliyor. Özellikle greyfurt düzenli alınan ilaçlarla etkileşime girebiliyor. Greyfurt meyvesinde yer alan bir enzim mide-bağırsak yollarında bazı ilaçlarla etkileşime giriyor. Bu da ilacın etkisini azaltıyor.

7-Vücudunuza Bir Şey Saplanırsa Ne Yapmalısınız?

Vücudunuza bir şey saplandığı zaman müdahale etmemelisiniz. Uzmanlar bazı cisimlerin damaları delmiş olabileceğine dikkat çekiyor.

8-Yaşam Üçgeni Alanı Belirleyin

Evde yaşam üçgeni alanlarınızın olması gerekir. Deprem ya da farklı nedenlerden dolayı yapılar yıkılırken eşyaların yanında mutlaka bir boşluk ortaya çıkar. Bu boşluğa ise yaşam üçgeni adı verilir. Eviniz içerisinde bu bölümleri belirlerseniz zarar görme riskini de minimum seviyeye getirebilirsiniz. Eşyaların büyüklüğü ve sağlamlığına göre yaşam üçgeni alanlarını kolayca oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu