Moda

Aksesuarlar

Aksesuarlar
Aksesuarlar

Kullandığımız aksesuarlar, beden dilimizi kullanırken bize destek olan yan elemanlar olup çevremize bizimle ilgili özellikler hakkında ipuçları verir. Bayanlar olarak fazlaca kullandığımız bu aksesuarlar, takılarımız, tokalarımız, şapka, ayakkabı vs. gibi eşyalarımızdır. Erkekler ise bize göre daha sade bir giyim tarzına sahip oldukları için en fazla saat, kravat, papyon gibi aksesuarlar ile giyim tarzlarını pekiştirirler. Bunun yanında, sosyal hayatta veya iş hayatında kullandığımız kalemler, taktığımız gözlükler hatta saç şeklimiz bile karşı tarafta bizim için bir imaj oluşturur.

İmaj

Aksesuarlar ve imaj konusunu incelediğimizde, aksesuarların aslında birer sembol olduğunu ve bizim de o sembollerde yaratılan kişiliklere uygun olduğumuzu göstermek için kullandığımızı söyleyebiliriz. Örneğin kıyafetlerimizde bazı markaların amblemlerini taşırız ve çoğu insan bunu “sözde” statüsünü göstermek için kullanır. Bunun yanında bazı insanlar sırf entelektüel bir hava yakalayabilmek için gözlük ve fular gibi aksesuarlar kullanırlar.

Sigara, puro, pipo gibi nesneler de çoğu kişinin statü amaçlı kullandıkları şeylerdir ve genellikle özenti ile başlanırlar. Bu örneklerden farklı olarak, erkeklerin sakal ve bıyık bırakma şekilleri de birçok ideolojik kavrama dahil edilmek istenebilir. Erkeklerin imaj belirlemede en fazla kullandıkları şeyler olan saç, sakal ve bıyık kombinasyonu da bu aksesuarlara eklenebilecek olan parçalardır.

Yeni bir ortama girdiğimizde veya yeni biriyle tanıştığımızda vereceğimiz ilk izlenim fiziksel görüntümüz üzerine odaklanacağı için seçeceğimiz aksesuarlarda özenli olmamızda fayda var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu