Dekorasyon

BAHÇENİZİ ŞEKİLLENDİRMEK İÇİN KULLANABİLECEĞİNİZ UNSURLAR

 

Bahçenizi şekillendirebilmek için bahçenizde bazı unsurlar kullanabilirsiniz. Çitler, su, dinlenme köşeleri, aydınlatma ve aksesuarlar bunlardan bazılarıdır.

 

Çitler

Çitler bahçenizin sınırlarını belirlemeye yarar iken dekorasyon için de kullanılabilir. Bahçe çitlerini hayatınızın sınırlarını belirlemek için, bahçenizi korumak için ve bahçenize hayvanların girmesini engellemek için kullanabilirsiniz. Çitler çok çeşitlidir. Alüminyum, ahşap, beton ve metal çitler vardır. Ahşap çitler ise en çok kullanılan çitlerdir.

 

 

BAHÇENİZİ ŞEKİLLENDİRMEK

 

Taş Yollar ve Oturma Yerleri

Bahçenizi düzenleyip çiçekler, bitkiler ektikten sonra çiçeklerin arasından bir yol geçirebilirsiniz. Patika görünümlü taş yolları evinizin bahçesinin ortasından geçirip etrafına ise çimenler ya da çiçekler ekebilirsiniz. Eğer bahçede aileniz ile çok fazla oturuyor iseniz veya misafirleriniz sıklıkla geliyor ise bahçenizin bir köşesine çimlerin içine masa ve sandalyeler yerleştirebilirsiniz.

BAHÇENİZİ ŞEKİLLENDİRMEK

Dinlenme Köşesi

Dinlenme köşesi hem sizin hem de misafirlerinizin hoşuna gidebilir. Bahçenizin bir köşesine çardak ya da yemek masası kurabilirsiniz. Eğer bahçenize bu kadar yer ayırmak istemiyor iseniz ya da ayıracak bu kadar yeriniz yok ise bir dinlenme köşesi kurabilirsiniz ya da üç kişilik banklardan yararlanıp bahçenizi dekore edebilirsiniz. Dinlenme bölümünü kurup etrafına kocaman çiçekli saksılar yerleştirebilirsiniz. Böylece dinlenme köşenizin sınırlarını saksılar ile belirleyebilirsiniz.

BAHÇENİZİ ŞEKİLLENDİRMEK

 

 

 

 

Bahçede Su

Bahçenizin bir köşesine su öğesini katabilirsiniz. Fıskiyeler, küçük çeşmeler, küçük bir göleti bahçenize yerleştirebilirsiniz. Böylece bahçeniz daha doğal daha doğaya yakın durabilir. Su size rahatlık getirir. Yeşilliklerin içindeki su size huzur verir.

 

 

BAHÇENİZİ ŞEKİLLENDİRMEK

Aksesuarlar

Bahçenize bahçe aksesuarları ile renk ve şık bir görünüm katabilirsiniz. Bu aksesuarlar heykel, süs havuzları, hamaklar, büyük küpler, bahçe fenerleri, tahta köprüler, basamaklar ve çakıl taşları olabilir. Zevkinize göre bu aksesuarlardan kullanabilirsiniz. Hatta doğru kombin yapıldığında hepsinden çeşitli olarak aksesuarlar da ayarlayabilirsiniz. Böylece bahçenize farklı bir hava katabilirsiniz.

BAHÇENİZİ ŞEKİLLENDİRMEK

Aydınlatma

Aydınlatma faktörü bahçede çok önemlidir. Çünkü bahçeleri gündüzleri kullanabilirsiniz. Ama geceleri de kullanabilmeniz için aydınlatmaya ihtiyacınız olur. En basitinden ağaçlardan sarkan renkli lambaları kullanabilirsiniz. Bahçenizin büyüklüğüne göre de aydınlatmanın cinsi değişir. Sadece bir ampul de takabilirsiniz on tane ampul de. Güneş ışığından yararlanarak LED ürünleri ile de bahçenizi aydınlatabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu