Anne-Çocuk

Bebeklerde Ağlama Dilleri ve Anlamları Nelerdir?

Bebeklerde Ağlama Dilleri ve Anlamları Nelerdir? Bebeklerde konuşma yeteneği daha gelişmediği için, bir şeyleri anlatamazlar. Fakat bu dilleri yok anlamında değildir. Dünyada bulunan bebeklerin bütün ihtiyaçları aynı olmaktadır. Bu nedenle de ağlama yaparak dile getirme yöntemleri aynıdır.

Bebeklerde Ağlama Dilleri ve Anlamları Nelerdir? Bebeklerde ağlama şekilleri, doğumdan sonra 3 aylık süre içerisinde, bebek ağlamaları bir refleks olmaktadır. Bebeklerde meydana gelen ağlama refleksleri bebeklerin bir şeyler istedikleri anlamına gelmektedir. Bebeklerde vokal sesler halinde ağlamalar olur. Bu vokal sesler ile bebeklerin ne istedikleri belli olmaktadır.

Bebek ağlama seslerindeki desibel oldukça yüksek olmaktadır. Bebeklerin ağlama seslerine kimse kayıtsız olamaz. Bu yüksek ağlama, bebeklerdeki ihtiyaçların neler olduğu anlamına gelmektedir. Yetişkinlerin yani anne ve babasının onu korumasını ve ihtiyacını gidermesini istemektedir.

Bebekteki Neh Sesi Açım Anlamındadır

Bebekteki bu ses emme refleksinden meydana gelmektedir. Emme refleksinde, dil damak tavanına dayanarak yeni doğan bebeğin emme refleksi ağlama ile karışınca ortaya bu ses çıkmış oluyor. Bu sesin çıkması bebeğin aç olduğu anlamındadır.

Bebekteki Auh Sesi Uykum Var Demektir

Bebeklerdeki yorgunluk nedeniyle esneme arasında ortaya çıkan bu ağlama sesi de auh sesi olarak çıkmaktadır. Bu ağlama sesi olması durumunda bebeğin uykusunun geldiği anlaşılmaktadır. Bu durumda anne bebeği hemen uyutması gerekir.

Bebekteki Heh Sesi Rahatsızım Anlamındadır

Bebeklerin heh sesi şile ağlaması durumunda bebeğin rahatsız olduğu anlamını taşır. Bebek ağlarken n sesi değil de h sesi güçlü çıkmaktadır. Bebek heh sesiyle ağlamaya başlarsa rahatsızım anlamına gelmektedir. Bu durumda bebek ya üşümüştür veya terlemiştir.

Bebekteki Eair Sesi Bağırsaklarımda Gaz Sancısı Var Demektir

Bebeklerde alt karın kısımlarında gaz meydana gelir. Bu nedenle de bacaklarını göğsüne doğru çekere veya bacaklarını aşağıya doğru iterek ağlar. Bu ağlama sesi de eair sesi olarak ortaya çıkar. Bu durumda bebeğin gazı hemen çıkarılması gerekir. Bir avucunuz ile karın kısmına hafifçe bastırıp diğer elinizle sırtını hafifçe ovalamanız yeterli olacaktır.

Bebeklerdeki Eh Sesi Gazım Var Anlamındadır

Bebeklerde beslenmeden sonra, üst karın bölgesinde gazı varsa ve bunun çıkarılmasını istiyorsa, eh nidasıyla bir ağlama sesi çıkar. Bu sesin gazım var demek anlamına gelmektedir. Bu durumda bebeğin gazı hemen çıkarılması gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu