Anne-Çocuk

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir? Bebeklerin cildi oldukça hasattır. Bu yüzden bebeklerin cildi sık sık kuruyabilir. Peki, bebeklerin cildinde oluşan kuruluk nasıl giderilir?

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir? sorusu bir çok ebeveynlerin araştırdığı konuların başında gelmektedir.  Bizde bu yazımızda merak edilen bu konuyu sizler için ele aldık.

Bebeğinizin Cildinin Aşırı Isıya Maruz Kalmasına Engel Olun

Bir bebekle yetişkin bir insan ya da çocuğun cildi aynı değildir. Bebekler çocuklar veya yetişkinlere göre sıcaktan daha çok etkilenirler. Bu yüzden bebeğinizin özellikle güneş ısısına çok maruz kalmasına engel olun.

Bebeğinizi banyo yaptırırken suyun derecesine dikkat edin. Gerekirse her banyo yaptıracağınız zaman suyun sıcaklığını ölçün. Suyun sıcaklığının 38 derecenin üzerinde olmamasına özen gösterin. Çünkü bebeklerin cildi 38 derece üstü su sıcaklığında dayanamaz.

Bebeğinizin Banyo Süresinin Aza İndirin

Bebeklere banyo yapmak ne kadar iyi gelse de kuru cilt problemi olan bir bebekte su daha fazla cilt kuruluğuna sebep olabilir. Bu yüzden bebeğinize sık şekilde banyo yaptırıyorsanız bile banyo süresinin aza indirin.

Bebeğiniz Cildine Islak Mendil Kullanmayın

Islak mendillerde her ne kadar paraben ve alkol içermediğine dair uyarılar olsa bile ıslak mendil bebek cildine iyi gelmez. Bunun yerine ıslak mendilleri su içinde güzelce ıslattıktan sonra kurutup tekrar ıslatarak kullanın. Ya da kullanma anında ıslak mendili önce su altına tuttuktan sonra bebeğinizin cildini silin.

Bebeğinizi Yıkarken Kullandığınız Sabuna Dikkat Edin

Bebeklerin cildi sabundan oldukça kötü etkilenir. Bu yüzden bebeğinizi banyo yaptırırken kullandığınız sabunun en az kimyasal içeren bir sabun olmasına özen gösterin. Eğer cilt kuruluğu var ise kullandığınız sabunu değiştirin.

Bebeğinizin Kıyafetlerinde Kullandığınız Deterjanlara Dikkat Edin

Bebeğiniz kıyafetlerinde olan deterjana karşı alerji göstermiş olabilir. Bu yüzden deterjanınızı değiştirmelisiniz.

Bebeğinizin Cildini Düzenli Olarak Nemlendirin

Bebeğinizin cildi nemli değilse bile sık sık cildini nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bebekler hassastır ve ciltleri neme ihtiyaç duyar. Bu yüzden en sağlıklı krem ile bebeğinizin cildini nemlendirin.

Cilt Kuruluğu Çok Fazla Ve Geçmiyor İse Doktora Gidin

Eğer bebeğinizin cilt kuruluğu çok fazla ise mutlaka doktora gitmelisiniz. Çünkü bebeğinizde egzama oluşmuş olabilir. Bu yüzden doktora gidip doktorun dediklerini yapmalısınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu