Teknoloji

CRM Veri Tabanınızı Oluşturmanın 4 Akıllı ve Yenilikçi Yolu

CRM Veri Tabanınızı Oluşturmanın 4 Akıllı ve Yenilikçi Yolu! CRM’nin “Müşteri İlişkileri Yönetimi” için kullanılan kısaltma olduğunu bilinir. Ancak, CRM’nin tanımı daha geniş kapsamlı olarak satış, pazarlama, müşteri hizmetleri ve tüm temas noktalarının yönetimi olarak açıklanır.

CRM Veri Tabanınızı Oluşturmanın 4 Akıllı ve Yenilikçi Yolu! Dijital dönüşüm ve yeni teknolojiler çağındayız. Bu senaryoda müşteri deneyimi olarak da bilinen yeni bir konsept ortaya çıkar. CRM kavramı, müşteri odaklı olmayı ifade eder. Bu bir stratejidir, bir süreçtir, bir araçtır ve teknolojidir.

CRM platformları işletmeler için mevcut olan en önemli kurumsal ve yenilikçi teknolojilerin listesinde yer almaktadır. Hesapları, olası satışları ve satış fırsatlarını tek bir yerde yönetmek için müşteri bilgilerini kullanma biçimleri nedeniyle ilgi ve talep görürler.

Bir CRM Ne Yapar

CRM, mevcut ve potansiyel müşterilerin ad, adres, telefon numarası vb. diğer etkileşimlerin yanı sıra saha ziyaretleri, telefon görüşmeleri, e-postalar dahil olmak üzere tüm faaliyetler ve şirketle iletişim noktaları hakkında bilgileri depolar.

Platform yalnızca ayrıntılı bir iletişim listesi değildir. Ekipleri kişisel müşteri bilgileri, alışveriş geçmişi ve tercihlere göre hazırlamak ve güncellemek için değerli verileri toplar ve bütünleştirir.

CRM Neden Önemlidir ve Faydaları Nelerdir

Bir CRM, işletmenizin ilerleyebilmesi için şirketinizin manuel çalışmaları dağıtmasına yardımcı olur. Platform, hesapları ve kişileri erişilebilir bir şekilde, gerçek zamanlı olarak düzenler, satış sürecini hızlandırır ve basitleştirir.

Yapışkan not hatırlatıcılarına güvenmek veya tüm zamanınızı elektronik tabloları analiz etmekle harcamak yerine, satış ekibinize hızlı ve kolay bir şekilde potansiyel müşteriler gönderebilirsiniz. Nerede olduklarına ve ne yaptıklarına bakılmaksızın her ekip üyesi her zaman çalışır. Müşteriler ve şirket ile etkileşimleri hakkında güncel bilgiler toplar.

CRM Türleri

CRM türleri hakkında konuştuğumuzda, şirketlerin ihtiyaçlarına ve bütçelerine göre izleyebilecekleri iki yol vardır: Bulut CRM ve Yerel CRM.

CRM Yerel

Şirket İçi CRM olarak da bilinen Yerel CRM, şirket içinde fiziksel bir sunucuda barındırılan ve kendi BT ekibinin bakımını gerektiren CRM türüdür. Bu durumda CRM yazılımını sunucuya veya bu şekilde kullanılan bir bilgisayara kurmak gerekir.

Bulut CRM

Bulut CRM veya CRM Bulutu, bulut bilişimine dayanır. Çevrimiçi bir CRM’dir ve bu nedenle bir bilgisayara kurulmaz ve şirketinizin çözümü sürdürmeye adanmış bir BT ekibine sahip olmasını gerektirmez.

Bu nedenle, tüm altyapı, çözüm uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından uzaktan yönetildiğinden, çevrimiçi CRM’ye hizmet olarak yazılım da eklenebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu