Sağlık

Buzdolabına Konmaması Gereken 11 Besin

Buzdolabına konmaması gereken bazı yiyecekler vardır. Bunun nedeni ise buzdolabının soğukluğuna karşı dayanamayışından kaynaklanmaktadır.

Buzdolabına konmaması gereken besinler vardır. Yiyecekleri satın aldıktan sonra onları uzun süre saklamak merak edilen konulardan biridir. Besinlerin saklanmasında buzdolabının önemi büyüktür. Ancak her besini buzdolabında saklamak mümkün değildir. Çünkü bu besinler buzdolabına girdiğinde hızlı bir şekilde çürüyebilir. Peki, buzdolabına konmaması gereken 11 besin nedir? Bu makalemizde buzdolabına girmemesi gereken 11 besin hakkında bilgilenmenizi sağlayacağız.

1.Soğan Buzdolabına Girmez!

Soğan buzdolabına girmemesi gereken bir besidir. Eğer buzdolabına koyarsanız soğan yumuşar ve küflenmeye başlar. Soğanları serin ve kuru yerlere saklamanız gerekir.

2.Domates Buzdolabına Girmez!

Domatesi buzdolabına koyduğunuzda tadında değişiklik olur. Domates tadını olgunlaşma sürecinde verir. Dolayısı ile soğuk havda domatesin olgunlaşması gecikir ve zaman içerisinde dokusunda değişiklik görünür.

3.Muz Buzdolabına Girmez!

Muzu buzdolabında saklamaya kalktığınızda olgunlaşma süreci gecikir. Dolayısı ile muz içerisinde bulunan besin maddelerinin değerini kaybeder. Bu sebeple muz buzdolabına girmez.

4.Patates Buzdolabına Girmez!

Patatesi serin bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Buzdolabına giren patatesin tadında değişiklik olur. Aynı zamanda patates soğuk ortamda şekere (nişasta) dönüşür.

5.Çikolata Buzdolabına Girmez!

Çikolatanın buzdolabında saklanması durumunda hem tadı değişir hem de üzerinde beyaz tabaka oluşur.

6.Kahve Buzdolabına Girmez!

Kahve serin bir yerde üzeri kapalı bir şekilde muhafaza edilmelidir. Eğer buzdolabına koyarsanız dokusunda ve tadında değişiklik görünür.

7.Bal Buzdolabına Girmez!

Buzdolabına konulan bal kristalleşmeye başlar. Bu sebeple balın oda sıcaklığında ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir.

 8.Sarımsak Buzdolabına Girmez!

Sarımsağı buzdolabına koyarsanız filizlenmeye başlar. Aynı zamanda lastik gibi olur ve küflenmeye başlar. En doğrusu kuru ve serin bir yerde muhafaza edilmesidir.

9.Ekmek Buzdolabına Girmez!

Ekmeği buzdolabına koyarsanız kurur. Bir poşetin içerisine koyarak dışarıda muhafaza etmeniz en sağlıklısıdır.

10.Fesleğen Buzdolabına Girmez!

Fesleğen buzdolabına girdiğinde hemen solmaya başlar. Aynı zamanda diğer yiyeceklere kokusunu bırakır.

11.Zeytinyağı Buzdolabına Girmez!

Zeytinyağı buzdolabına girerse katılaşır. Eğer tereyağı gibi katı olmasını istemiyorsanız zeytinyağını serin, kuru ve karanlık yerde muhafaza etmelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu