Sağlık

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli, Neler Yememeli?

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli, Neler Yememeli? Emziren anneler, emzirmeyen annelerden daha fazla yemelidir. İnsanların sağlıklı kalabilmeleri için belirli kalorilere ihtiyaçları vardır.

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli, Neler Yememeli? İhtiyaç duyulan kalori, kişinin boyuna, yaşına, kilosuna ve yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir. Emziren annelerin vücutları süt üretmek için çok çalışır. Bu nedenle daha fazla kaloriye ihtiyaçları vardır. Ek olarak, emziren annelerin yeterince sıvı içmeleri gerekir. Yeterli sıvı alımını sağlamak için anneler susadığında su içmelidir. Ağız kuruluğunuz varsa veya idrarınız koyu renkliyse, daha fazla sıvı içmeniz gerektiğinin bir işareti olabilir. Bazı anneler emzirirken su veya kafeinsiz içecekleri yakınlarda bulundurur ve gerektiğinde tüketir.

Emzirirken Vitamin Hapı Alınmalı Mı?

Bazı anneler ne yediklerine bağlı olarak günlük ek vitamin alımına ihtiyaç duyarlar. Fakat et ve balık yiyen annelerin genellikle buna ihtiyacı yoktur. Emziren ve bu besinlerden yeterince alamayan anneler B12 vitamini içeren takviyeler alabilirler. Bazı annelerin demir takviyesine ihtiyacı vardır. Doğum sonrası anemisi olanlarda günlük demir takviyesi önemlidir.

Emziren anneler ayrıca her gün kalsiyum ve D vitamini aldıklarından emin olmalıdır. Çünkü D vitamini ve kalsiyum kemiklerin güçlü kalmasını sağlar. Yediklerinizden yeterli kalsiyum ve D vitamini alamıyorsanız, besin takviyeleri kullanabilirsiniz.

Emziren Anneler Hangi Yiyeceklerden Kaçınmalıdır?

Belirli balık türlerini yemekten emziren anneler kaçınmalıdır. Çünkü bazı balık türleri çok fazla cıva içerir. Cıva anne sütü yoluyla bebeğe geçebilir. Bebeğe sütle giren cıva bebeğin sinir sitemine ve beynine zarar verebilir. Yüksek cıva içeriğine sahip balıklar:

  • Kılıç balığı
  • Köpek balığı
  • Uskumru
  • Ton balığı

Diğer balıkların cıva oranı düşüktür. Ancak haftada iki defadan fazla tüketilmemelidir.

Emziren Anneler Hangi İlaçlardan Kaçınmalıdır?

Bu kişiye göre farklılık gösterir. Buna ancak doktorunuz karar verebilir. Bazı ilaçlar anne sütü üretimini etkiler. Örneğin, doğum kontrol hapları gibi.

Emziren Anneler Alkol Alabilir Mi?

Bu durum annenin tercihine bağlıdır, ancak burada şunu bilmek önemlidir ki eğer alkol alırsanız bu alkolün bir kısmı bebeğe sütle birlikte geçebilir. Alkol içtikten sonra 2 saat kadar vücutta kalır. Bu nedenle doktorlar alkol aldıktan 2 saat sonra bebeğin emzirilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Emziren Anneler Kafeinli İçecekler Alabilir Mi?

Çoğu doktor, günde 2-3 bardağa kadar kafeinli içecek içebileceğiniz konusunda hemfikirdir. Bir miktar kafein yine de bebeğe sütle geçebilir. Bebeğe geçen kafein bebeğinizi huysuzlaştırabilir veya uyku sorunlarına neden olabilir.

Emziren Anneler Sigara İçebilir Mi?

Doktorların büyük çoğunluğu emziren annelerin sigara içmemesi gerektiğini söylüyor. Çünkü sigara içmek çocuğunuzda solunum problemlerine, zatürreye veya kulak enfeksiyonlarına yol açabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu