Moda

Kadife Kumaş Nasıl Ütülenir?

Farklı iplik türleri kullanılarak üretilen kadife kumaşların en önemli özellikleri arasında, uzun ve yumuşak lifleri yer almasıdır. Kadife ürünleri ütülenmesi sırasında bazı kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir. Peki kadife kumaş nasıl ütülenir?

Dokumanın ön tarafı üzerinde yapılacak direkt ütü uygulaması, kadife çeşitlerinin dolgun ve kabarık görünümünde onarılamaz durumlarına oluşmasına sebep olmaktadır. Kadife kumaşlar üzerinde yer alan kırışıklığı gidermek adına kullanılacak olan en ideal yöntemlerden bir tanesi buhar kullanmaktır. Buharlı temizlik ürünleri yardımıyla kadife üzerinde kırışıklıkları önleyebilirsiniz.

Ütüleme Şekli

  • Kadife gibi ürünleri ütülemeden önce her zaman ütü talimatlarını takip etmeniz gerekmektedir.
  • Ütüyü düşük sıcaklık dereceye getirmeniz gerekmektedir.
  • Kadife kumaşın ters tarafını çevirerek ütü masasına yerleştirmelisiniz. Ön taraftan direkt ütüleme yapmamalısınız. Bu uygulama liflerin dolgunluğunu tamamen kaybetmesine ve yapışmış bir görüntü almasına sebep olabilmektedir.
  • Kadife kumaşlar; pamuklu ya da saten iplikler dışında polyesterden imal edilmektedir. Doğal bir kumaş olarak bulunmayan polyester, pamuklu kumaşlar kullanılarak kıyaslandığı zaman yüksek sıcaklıklara uygun olmamaktadır. Kolayca eriyerek formunu kaybetmektedir.
  • Polyesterden üretilecek olan kadife kumaşları ütülenmesi durumunda, hasar görmemesi adına özellikle dikkatli olmanız gerekmektedir. Kumaşın küçük bir bölümünü test ettikten hemen sonra ütüleyebilir ve her zaman düşük ısıda çalışmanız gerekmektedir.
  • Ütü yüzeyini bastırarak ütülemek yerine yüksek buhar gücü kullanılarak kırışıkları açmayı deneyebilirsiniz.
  • Bununla beraber çok uzun süreyle ütüleme yapmamanız gerekmektedir. Erişilmesi zor bölgeler konusunda direkt buhar uygulaması yapabilirsiniz.

Farklı iplik çeşitleri kullanılarak dokunabilen kadife türleri, diğer kumaş çeşitlerine göre daha uzun ve daha yumuşak lif yapısı bulunmaktadır. Kadifenin kendine özgü olarak yer alan dokusunun korunması konusunda lif yapısına uygun olarak kumaş temizlemesi ve kırışıkların açılması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu