Yaşam

Mutfak Dolaplarındaki Yağları Çıkarmanın Yöntemleri

Mutfak Dolaplarındaki Yağları Çıkarmanın Yöntemleri nelerdir? Günün büyük bir bölümünün geçirildiği mutfakların temizliği bir hayli zordur. O zaman yazımızda mutfak dolaplarının yağları nasıl çıkar? Bu konuyu ele alalım.

Mutfak Dolaplarındaki Yağları Çıkarmanın Yöntemleri nelerdir? Birçok kadın bu konuda bilgi sahibi olmak ister. Yemek pişirme ve yeme safhalarının tümü mutfakta geçirildiği düşünülürse bu alanın ne kadar kullanıldığı ortadadır. Sık kullanılması ve vazgeçilemez bir kullanım alanı olması buraların daha fazla ve çabuk kirlenmesine yol açar. Özellikle yemeklerde sıkça kullanılan yağlar ocak ve dolaplarda yağlanmalara neden olur. O zaman bizde yazımızda yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir? Bu konuyu ele alalım. Fakat bundan önce mutfak dolabının temizliği başlığını değerlendirelim.

Mutfak Dolabı Temizliği

Mutfak temizliği kuşkusuz evin temizliğinde en zorlanılan kısımlardandır. Günlük yemek yapılması ve yemeklerin vazgeçilmezi yağların kullanımı ocak ve dolaplarda yağlanmalara neden olur. Mutfak dolaplarında yaşanan bu yağlanmalara zamanında müdahale edilerek önlenebilir. Bunun için her gün yemek yapıldıktan sonra 5 dakika ayrılarak deterjanlı bir bezle silinerek, durulanabilir. Özellikle kızartmalarda yoğun kullanılan yağ dolapları daha çok etkiler. Yağlar kurumadan bunları tamamen temizlemek daha kolay olacaktır.

Mutfak dolaplarında birde donmuş, inatçı yağ lekeleri için durum aynı değildir. Bunların çıkması oldukça zor ve ağır içerikli deterjanların kullanılmasıyla mümkün olur. Bu denli yoğun temizlik maddeleri kullanımı dolapların aşınıp yıpranmasına neden olur. O zaman yazımızın devamında inatçı yağ lekeleri bulunan mutfak dolapları nasıl temizlenir? bu konuya değinelim.

Yağlı Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir?

Uzun zaman temizlenmeyen mutfak dolaplarını yağlarından arındırmak oldukça zorlu bir uğraştır. Bunun için piyasada birçok kimyasal içerikli yağ çözücüler vardır. Fakat bunlar özellikle ahşap dolapların yıpranmasına ve renginin açılmasına neden olur. Bu yüzden mutfak dolaplarının daha uzun ömürlü olmasını isteyen kadınlar son zamanlarda doğal ürünlerden yardım almaktadır. Sirke ile dolap temizliği bunlardan biridir. Bir miktar elma sirkesini suyla karıştırıp yağlı dolapların üzerine sprey yardımıyla sıkılabilir. Ardından ılık suyla hazırlanmış deterjanlı bezle silinip durulanır. Yüzeylerde kabarma yaşanmaması için kurulanması önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu