Dekorasyon

Renkler Psikolojiyi Nasıl Etkiler?

Renkler

 
Gözümüzdeki hücreler, renklerin beynimizce algılanmasını sağlıyor. Renkler görme merkezlerimizde analiz ediliyor. Erkekler ve kadınlar farklı beyin yapılarıyla renkleri de farklı şekillerde algılıyorlar.

Mavi : Yalnızlığı, depresyonu, güveni ve sadakati simgeler. İş görüşmelerine bile mavi giyerek gitmek kararlılık ve bağlılık anlamına gelmektedir. Mavi ve tonların boyanmış ortamlar, verimliliği ve performansı büyük ölçüde artırıyor. Ayrıca insanlar mavi renkle yazılan yazıları daha fazla akılda tutabiliyor.

Beyaz ve Siyah : Siyah hararetli bir renktir. Bir taraftan karanlık güçler ve kötülük ile düşünülürken diğer taraftan ise sadakat, dayanıklılık ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Siyah, pek çok insan için kıyafet rengidir. Bazıları siyahı güçlü ve ciddi bir görüntü için kullanır. Beyaz saflığı ve temizliği simgeler. Pek çok kültürde de bilindiği üzere gelinler beyaz giyerler.
Kırmızı : Sıcak, kan, ateş, aşk, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları birebir simgeler. Kırmızı, insanları çabuk karar almaya iterken beklentileri de artırmaya teşvik eder. Dekorasyon ve tasarımda kırmızı cisimlerin olması önemlidir, çünkü insanlar bu objeleri hemen fark ederler.
Mor : Mor, asaletin rengi olarak tanımlanır. Lüks hayat, zenginlik ve gücü simgeler. Aynı zamanda romantizmin ve tutkunun da rengidir. Dekorasyonda da çok uyumlu bir renktir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu