Güzellik

Rutinde Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Sağlık Kontrolleri

Sağlıklı bir yaşam için ve hastalıklar ortaya çıkmadan, risk tespiti ile önlem alınmasının tek yolu Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, bilmekten ve uygulamaktan geçmektedir. Hastalık ortaya çıktıktan ve ilerledikten sonra, hem tedavisi zor olur, hem de sağlığımız bozulmuş olur. İşte bu yüzden hiçbir sağlık sorunu yaşamıyor olsak bile, gerekli kontrolleri, öngörülen zamanlarda yaptırmamız önemlidir.

Gerek yaşam standartlarımız, gerekse çevresel faktörler yüzünden çağımızın hastalıklarının başında diyabet, hipertansiyon, koroner arter hastalıkları ve kanser gelmektedir. Pek çok diğer hastalıkta olduğu gibi, bu hastalıklarda da erken teşhis ve tedavi, hastalığın ilerlemesini önlemek açısından çok önemlidir.

Sağlık kontrollerinin yaşa, cinsiyete ve genetik risk taşıyıp taşımamasına bağlı olarak, öngörülen zamanlarda yapılması gereklidir. Yapılması gerekli olan standart tetkikler ise şu şekilde sıralanabilir.

Kan Basıncı Ölçümü

Tüm sağlık kontrollerinde yapılan bir uygulamadır. Tansiyon hastalığı olup olmadığının anlaşılması açısından önemlidir.

Kan Testleri

Özellikle kan şekeri, kolesterol, troid ve Hemogram, Sedimentasyon değerlerinin kontrolü için öngörülen aralıklarla yaptırılması çok önemlidir.

Ultrasonografi Tetkikleri

Özellikle iç organların ve kadınlarda rahim kontrollerinin yapılması için kullanılır ve pek çok hastalığın erken tanı ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Sağlık Kontrolleri

Tam İdrar Tahlilleri 

Tam idrar tahlilleri ile enfeksiyon, böbreklerin genel durumu ve taş oluşumları hakkında önemli bilgiler saptanır.

            Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, sorusuna verilecek cevap bazen değişebilir. Özellikle kanser hastalığı belirtileri ve genetik risk taşıyan kişiler, devamlı doktor kontrolünde olmalıdır. Kanser kadar, hipo ve hiper tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, KOAH gibi devamlı takip gerektiren hastalıklarında, doktorun ön gördüğü sıklıklarda yapılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu