Güzellik

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? Nasıl Engellenebilir?

 

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? Nasıl Engellenebilir?

Sanırım özellikle kadınlar, bu sorulara bir hayli aşina! Ne de olsa saç dökülmesi, bizler için özellikle mevsim döngülerinde adeta bir kabus olup çıkıyor.
Saç dökülmesi, aslında normal bir durumdur. Şöyle ki saç, kendini sürekli yenilediğinden gün içinde 50 ile 100 arasında saç teli kaybederiz. Bu kaybın çok daha fazla olduğu durumlar ise, saç dökülmesinin bir sağlık sorunu olduğunu gösterir.
Bir sağlık problemi olarak ele alındığında saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?
Saç dökülmesi bir başka sağlık sorunundan kaynaklanabilmektedir. Saç dökülmesi, bu sağlık sorunlarının habercisi  ya da belirtisi de olabilmektedir. Demir eksikliği, proteince yetersiz beslenme birçok sağlık sorununun yanısıra saç dökülmesine de neden olmaktadır. Ayrıca saç derisinde görülen mantar hastalıkları da saç kaybı sebebidir.
Saçlar, bir takım ilaçların yan etkisi sonucu dökülebilir. Ayrıca hamilelik, doğum süreci  de saç dökülmesinin sebepleri arasındadır. Mevsim geçişleri ise hepimizin yakından tanık olduğu bir saç dökülmesi nedenidir.
Stresli bir yaşamın ve olumsuz çevre koşullarının da saç kayıplarını beraberinde getirdiği  bilinmektedir. Ayrıca yaş ilerledikçe saç kaybı oranı artmakta, saçlar menopoz dönemi nedeniyle de dökülebilmektedir.
Saç dökülmesine karşı hangi önlemler alınabilir?
Saç dökülmelerinin nedeni araştırılmalıdır. Hastalık kaynaklı saç dökülmelerinde öncelik her zaman kaynak hastalığın tedavisi olmalıdır.
Saç dökülmesini en aza indirmek, saçları dökülmeye karşı korumak için öncelikle hırpalamadan taramak gerekir. Yetersiz beslenme düzeni ile saç dökülmesi arasında bir ilişki olduğunu unutulmamalı, dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Saç dökülmelerinin olduğu dönemde kırmızı et gibi demir bakımından sengin gıdalar tüketilmelidir.
Saç dökülmesinin çok ciddi seyrettiği durumlarda nedeninin araştırılması için mutlaka uzmana başvurulmalı, günaşırı saç bakım ürünleri, jöle gibi şekillendiricilerin kullanımından kaçınılmalıdır.
Saç dökülmelerinin görüldüğü dönemlerde ve mevsim döngülerinde saçlara kimyasal işlem yaptırmaktan kaçınmak da koruyucu bir önlem olacaktır. Saçlar, çok sıkı bağlanmamalı, saç tokaları saçları kıran ya da kopartan türde olmamalıdır.
Saç dökülmelerine karşı şampuanlar kullanmak da etkili bir yoldur. Ayrıca saç dökülmelerini en aza indirmenin klasik yollarından birisi de kullanılan şampuan ve sa bakım ürünlerinin zaman zaman değiştirilmesidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu