Güzellik

Saç Kırılmaları İçin Önlemler

 

Saç Kırılmaları İçin Önlemler

Saç kırılması saçların yeterince beslenememesi ve saç derimizin nefes almamasından kaynaklanan üstesinden gelinebilecek bir saç problemidir. Kırılan saç telleri saçlarımızın sağlıksız ve kötü gözükmesine sebep olur. Kırılmış saç tellerini onarmak günümüz şartlarında mümkün değildir fakat saç kırılmasını yavaşlatmak ve tamamen önüne geçmek mümkündür. Peki nasıl?

Saç tellerinin kırılmasına neden olacak çok fazla etkili faktör vardır. Bunlar kullanılan saç boyaları, kullandığınız şampuanlar, fön makinesi ve düzleştirici kullanmak, saçımızda saç spreyi ile uyumak ve saç spreyinin saçımızda gerektiğinden fazla kalması gibi önüne geçebileceğimiz nedenlerdir. Saçımızda kırık var ise öncelikle saç kestirmeye gittiğimiz kuaförde kırıkların olduğu kısımdan itibaren saçlarımızı kestiriyoruz böylece ilk adım olan kırık saç tellerinden kurtulmuş oluyoruz. İkinci aşama olarak saç tellerinin yeniden kırılmasını önlemek için yaptığımız yanlışlardan vazgeçiyoruz ve saçlarımıza gereken bakımı yapıyoruz. Saç tellerinin kırılmasında en çok pay sahibi olan faktör kullandığımız saç fırçası dır. İnce aralıklı dişlere sahip saç fırçası kullanmak yerine daha geniş diş aralığı olan saç fırçaları kullanmak saç tellerinin kırılmasını önler. Saçınızı tararken kaliteli bir fırça ile tarayın ve saç tipinize uygun bir saç fırçası kullanmaya özen gösterin. Bir diğer faktör ise kullandığımız saç boyaları. Saç boyası alırken kaliteli saç boyası almaya özen gösterin ve saçlarınızı çok sık boyatmayın. Saç kırılmasına neden olan bir diğer önemli neden ise saç tellerinin yüksek ısıya maruz kalması. Saçlarınıza sürekli fön veya maşa yapmayın, yüksek ısı saç tellerini zayıflatır ve saç tellerine ciddi zararlar verir bu yüzden çok gerekli olmadığı takdirde saç tellerinizi yüksek ısıya maruz bırakmayın. Saç derinizin yeterli düzeyde yağlı olmaması da saç tellerini zayıflatarak kırılmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için saç bakım kremleri ile saçlarınıza gerekli bakımı yapın. Saç bakım kreminin haricinde her yerde bulabileceğiniz biberiye yağını saç diplerine uygulayın. Biberiye yağı saç derinizin ihtiyacı olan besinin büyük bir çoğunu karşılayarak saç tellerinin güçlenmesini sağlar. Kullandığınız şampuanın saç tipinize uygun olmasına dikkat edin. Ve son olarak evde yapabileceğimiz su ve sirke karışımı saç kırıklarının önüne geçmemizde büyük rol oynuyor. On su bardağı suya bir çay bardağı sirke ilave edip bir karışım hazırlıyoruz.

Bu karışımı saçlarımızın tamamına olacak şekilde sürüp saçlarımızı tepeye doğru topluyoruz. Yaklaşık otuz dakika bekledikten sonra saçlarımızı yıkıyoruz. Bu karışım hem saçlarımızın parlak gözükmesine hem de saç tellerimiz deki kırıkların azalmasına yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu