Hamilelik

Sigara Mental Sağlığı Nasıl Etkiliyor

Günümüze kadar yapılan araştırmalar içerisinde binlerce kimyasal madde barındıran sigara dünyada en büyük ölüm nedenleri arasındadır. Peki tiryakilerin yaşamını kısıtlı hale getiren sigara, mental sağlığı nasıl etkiliyor?

Sigaranın tiryakilerin zihinsel sağlığına etki koşullarına mercek altına alan uzmanlar çarpıcı bir çalışmayı ortaya çıkardı.

Sigaranın için araba egzoz dumanı olarak bilinen karbon monoksit, bütan ve arsenik, ve metanol roket yakıtı yer aldığını açıklayan uzmanlar doğada zehirli olduğu bilinen onlarca maddenin sigarada yer aldığının açıkladı.

Hafızaya Etkisi

Bu bilgiler kullanılarak sigara tiryakiliğinin insan beynine büyük oradan zarar verdiğini belirten uzmanlar, sigara tiryakiliğinde en belirgin zararının öğrenme yeteneği ve hafızada gerileme olarak açıkladı. Uzun süre sigara kullanan insanlarda unutkanlık gibi basit günlük aktiviteler konusunda ciddi aksaklıklar yaşandığını açıklayan uzmanlar aynı insanlar dikkat eksikliği görüldüğünü de söylemektedir. Yapılan çalışmalar sigara kullanmayan fakat pasif içici olarak bulunan insanlarda da bu tarz sorunlarla yüksek oranda karşılaşıldığını aktardı. Sigarayı bıraktıktan hemen sonra bu problemlerin zaman içerisinde azaldığını açıklayan uzmanlar, bunun nedenlerinden bir tanesinin sigaranın bırakılmasından sonra eski haline dönüşmesine bağlamaktadır

Yaşlandıkça incelmeye başlayan Serebral korteks sigara kullanımına bağlı şekilde çok daha hızlı bir şekilde deforme olabilmektedir. Sigara ilk olarak vitamin ve mineral dengemizi etkilemektedir. A, C, D vitaminleri, kalsiyum ve metabolizmasında önemli bozukluklara neden olabilmektedir. Sigaranın sağlık üzerindeki etkisi sigara içen kişilerin meyve ve sebze tüketimlerinin önemli oradan azalmasından ve sigara içerisinde yer alan zararlı maddelerin ortaya çıkardığı oksidan etkiden meydana gelebilmektedir. Bunun nedeni vitamin ve minerallerden bazıları antioksidan etki göstermesi ve yoğun düzeyde sigara kullanımı nedeniyle bu etkinin ciddi derece bozulması en büyük sorunlar arasında gösterilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu