Ekonomi

Kredi Oranları Konut

Konut kredisi faiz oranları, araba ve bireysel kredilerden daha uygun ve vadeleri diğer kredi türlerine göre daha uzundur.

Bireyler bankalardan ev, araba veya ihtiyaç kredisi çekmek için başvuru yapabilmektedir. İstenen ana paranın üzerine belli bir faiz oranı eklenerek kredinin ödeme tutarı hesaplanır. Kredi oranları konut veya diğer krediler için değişiklik göstermektedir. Konut için çekilen kredilerde faiz oranlarının biraz daha düşük olduğu görülmektedir.

Konut Almak Daha Kolay

Ev alabilmek için belli bir peşinat verilir ve kalan miktar banka kredisi çekerek ödenir. Günümüzde bankalar kredileri çok uzun vadelere yayabilmektedir. Uzun vadeli kredi olanakları sayesinde belli bir peşinatı ödeyen vatandaş kira öder gibi ev sahibi olabilmektedir. Bu avantajlı durum ile konut sahibi olmak kolaylaşmıştır. Konut kredileri 240 ay gibi uzun vadelere kadar çıkabilmektedir. Bütçenize en uygun kredi seçeneğini yakalamak için araştırma yapmak gerekmektedir.

Konut Alırken Uygun Faiz Oranı

İhtiyaç kredileri ve araba almak için çekilen kredilerin faiz oranları genellikle biraz daha yüksek ve totalde bankaya ödenen miktar fazladır. Konut kredilerinin avantajı banka konuta ipotek koyduğu için kredi oranlarını düşük tutmaktadır. Konut kredilerinde uzun vade seçeneklerine dahi %1’in altında faiz oranı veren bankalar bulunmaktadır. Konut kredisi faiz oranları ülkenin ekonomik durumuna ve global değişkenlere göre hesaplanmaktadır. Kredinin cinsi ve vade faiz oranını belirlemek de önemlidir. Uzun vade seçeneklerinde genellikle faiz oranı biraz daha yüksek olarak sunulurken, bazı bankalara vadeden bağımsız düşük krediler ile karşılaşılmaktadır. Kişilerin kredi notları, maaş hesapları da kredi faiz oranı belirlenirken kullanılır. Kredi kartı borçlarını düzenli ödemiş, eski kredi taksitlerini zamanında yatırmış ve maaşı sabit yatan kişilerin kredi faiz oranları daha düşük olarak belirlenebilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu