Moda

Smart Casual Giyim Tarzı Nedir, Nasıl Kombinlenir?

Smart Casual Giyim Tarzı Nedir, Nasıl Kombinlenir? 1980’lerin başında Silikon Vadisi’nde doğmuş olan smart casual, diğer bir deyişle gündelik iş kıyafetleri stili, günümüzde moda tasarımında en popüler stillerden biridir.

Smart Casual Giyim Tarzı Nedir, Nasıl Kombinlenir? İngilizce bir ifade olan smart casual, akıllı (smart) ve gündelik (casual) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuş bir ifadedir. Gündelik iş kıyafetleri terimi ise ofis için uygun olan ama aynı zamanda spor ve rahat olan kıyafetlerdir.

Smart Casual Giyim Tarzı Hakkında

Smart casual kıyafetler, rahatsız edici ve resmi iş kıyafetleri yerine daha sade ve daha rahat seçenekler sunar. Bu kıyafetler hem ofiste giymek için resmi görünümdedir hem de oldukça rahat kıyafetlerdir. Günümüzde moda dünyasında her marka kendi smart casual koleksiyonunu hazırlayıp satışa sunmaktadır. Bu koleksiyonlar arasından ofiste giymek için birçok farklı kıyafet satın alabilirsiniz.

Erkeklerde iş kıyafetleri için ceket, gömlek, pantolon; kadınlarda etek, gömlek veya bluz klasik giyim olarak karşımıza çıkar. Smart casual ise bu resmi kıyafetlerin biraz esnetilerek ofiste rahatlığı ve şıklığı yaratmayı amaçlar. Bu yüzden smart casual stilinde, klasik giyimden çok spor tarzı ceketleri, gömlekleri, bluz ve pantolonları ön plandadır. Rahat pantolonlar, spor ceketler, ceketlerin içine giyilen spor gömlekler veya tişörtler bu stilin temelidir. Etekler, gömlekler, pantolonlar, bluzlar, blazerler ve botlar smart casual kategorisinin temel ürünleridir. Koyu tonlarda pantolonları, kazaklar, hırkalar veya gömleklerle birleştirerek kendi smart casual stilinizi yaratabilirsiniz. Tabii ki seçeceğiniz pantolon ve diğer kıyafetler, iş ortamınıza da uygun olmalıdır.

Smart Casual Hangi İşler İçin Daha Uygun

Smart casual birçok iş kolunda uygulanabilen bir stildir. Yine de bazı iş kolları için çok daha uygun olduğunu söylemek mümkün. Örneğin, moda, reklamcılık, özel firmalar, danışmanlık firmaları, özel eğitim gibi kurumlarda smart casual tarzına daha uygun işlerdir. Aslında hangi iş kolunda çalışıyorsanız çalışın, seçtiğiniz kıyafetlerde renk seçimini doğru yaparsanız smart casual ürünlerini iş yerinizde kullanabilirsiniz. Örneğin parlak, göz alıcı renkler iş yeriniz için uygun değilse, daha mat renkleri tercih ederek bu stili uygulayabilirsiniz. Smart casual tarzını uygulamak için spor tarzı ceketler tercih edebilir, iş yerinde oldukça rahatlık sağlayan mokasen ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu