Diyet

Yaşlılar İçin Diyet Listesi

Yaş ilerledikçe diyet programı uygulaması da oldukça önemli bir hal almaya başlar. Çünkü yaşlılık ile birlikte vücutta bir takım sağlık problemleri başlar. Bu problemlerin ortadan kaldırılması noktasında da uygun diyet programını uygulamak gerekir.

Yaşlıların diyet programında onların ihtiyacı olan vitaminleri sağlayan besinlere yer vermek gerekir. Diğer taraftan da sağlıklı yaşamlarını devam ettirecek yiyecekler tüketmeleri desteklenmelidir. Yaşı ilerleyen kişiler, bu diyet programına uyarak, pek çok sağlık sorununun üstesinden gelebilir.

Yaşlılar İçin Hazırlanan Diyet Listesinde Neler Olmalı?

Yaşlılar için hazırlanan diyet listesinde mutlaka vücutlarının ihtiyacı olan vitaminlerin onlara sunulması gerekir. Özellikle yaşlılık döneminde kırmızı et artık çok fazla tercih edilmemeye başlanır. Bunun en önemli nedeni kırmızı etin sindiriminin zor olmasıdır. Yaşlılar, midelerini daha rahatlatacak besinler tercih eder. Bunun için de beyaz et ve sebzeler oldukça yaygın bir şekilde kullanılır.

Yaş ilerledikçe karşılaşılan en sık sağlık sorunları arasında kemik erimesi yer alır. Bu nedenle de yaşlıların diyet listesinde süt ve yoğurt mutlaka bulunmalıdır. Özellikle ara öğünlerde yoğurt tüketmek, kemik erimesi sorununu ortadan kaldırma noktasında kişilere yardım eder.

Yaşlılar İçin Diyet Programı

Size sunduğumuz diyet listesini düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Belirli aralıklar ile günlük yiyecekleri değiştirebilirsiniz. Bu sayede yiyeceklerden sıkılmadığınız için, daha uzun süre diyet programını uygulayabilirsiniz.

Sabah:  Yağsız peynir, 1 su bardağı süt, domates, salatalık ve dereotu. Ayrıca kahvaltı sırasında bir bardak şekersiz çay da tüketilebilir.

Ara öğün: Mevsim meyvesi

Öğle: Beyaz et ve salata. Öğün yanında mutlaka kepek ekmek de yenilmelidir.

Ara öğün: Bir kâse yoğurt

Akşam: Sebze çorbası, 3 çorba kaşığı pilav ya da makarna ve bir dilim kepek ekmeği.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu