Diyet

 Yemekten Sonra Hazımsızlık İçin Neler Yapılmalı?

İnsanların sık karşılaştığı bir sindirim problemi olan hazımsızlık için basit önlemler uygulayarak bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz.

Hazımsızlık Neden Olur?

İnsanların yaşadığı hazımsızlığın nedenleri genellikle ağır yenen yemeklerdir. Karın şişkinliği olarak ortaya çıkan hazımsızlıklar yağlı ve saçları yemekler tüketildikten sonra daha sık karşılaşılan bir durumdur. Kusma ya da ishal gibi sorunlar da yalanılan hazımsızlık sonucunda ortaya çıkar.

Hazımsızlık genel olarak yemeklerden sonra ortaya çıksa da; tek sebebi bu durum değildir. Alkol kullanımı da hazımsızlığa neden olan bir durumdur. Ayrıca sindirim kanalları üzerinde hava birikmesi de hazımsızlığın bir diğer nedeni olarak ele alınır.

Hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler için bu durumdan kurtulmak gerekir. Çünkü kişi yemekten sonra yaşadığı hazımsızlık nedeni le günlük yaşam kalitesini düşürür. Bu nedenle de insanlar tarafından yemekten sonra hazımsızlık için neler yapılmalı sorusu sıklıkla sorulur. Doğal bir şekilde hazımsızlık sorunundan kurtulmak da olanaklıdır.

Hazımsızlık Sorunu Nasıl Ortadan Kalkar?

  • Hazımsızlık sorununu ortadan kaldırmanın temel çözümü yeme süresini uzatmadır. Kişiler yemekleri ne kadar hızlı bir şekilde tüketirse o kadar hazımsızlık sorunu ile karşılaşır. Bu nedenle de öncelikli olarak yemeklerin yavaş bir şekilde tüketilmesi, hazımsızlık için yapılacak ilk çözümdür.
  • Yemekten sonra bitkisel çaylar tüketmek hazımsızlık sorununu ortaydan kaldırmaya yardımcı olur. Papatya çayı ya da tarçın çayı gibi etmenler kişilerin hazımsızlıklarını da ortadan kaldırır. Tarçın çayı şişkinliği önlemenin en doğal yoludur. Bir kaşık tarçını sıcak suyun içerisine atarak yemekten sonra tüketebilirsiniz. Bu sayede de hazımsızlık sorunundan kurtulursunuz.
  • Karbonat da hazımsızlık nasıl ortadan kalkar sorusuna cevap teşkil eder. Bir bardak suya bir kaşık karbonat ekleyerek içtiğiniz takdirde kısa süre içerisinde hazımsızlık şikâyetiniz de ortadan kalkar.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu