Anne-Çocuk

Alıştırma Bardağı Nasıl Olmalı?

Alıştırma Bardaklarında Nelere Dikkat Edilmeli? Bebekler ne yaparsanız yapın biberon alışkanlığından kolayca vazgeçmeyecektir. Bu nedenle bebeklerin çabucak biberonu bırakabilmesi için alıştırma bardakları kullanmanız gerekebilir.

Alıştırma Bardaklarında Nelere Dikkat Edilmeli? Alıştırma bardakları bebeğin kolay bir şekilde biberonu bırakabilmesini sağlayan ve bardak tabakla birlikte yemek yemesine yarayan bir alet olup bebeğin yemek yemesi açısından önemli bir araçtır. Alıştırma bardaklarını kullanmanın belli bir dönemi vardır. Bilindiği üzere biberon aniden bırakılan bir nesne değildir. Bu nedenle alıştırma bardakları geniş bir önem taşımaktadır. Alıştırma bardakları sayesinde bebeğin biberon kullanımına olan istek daha da çok azalır.

Alıştırma Bardaklarına Ne Zaman Başlamalıyız?

Bebeğinizi yeni yemek düzenine alıştırmak için yapmanız gereken bebek bardağı ile beslemeye başlamadan önce de doğru zamanı iyi kollamanız gerekmektedir. Bu durumun ilk aylarında biraz zora girebilmektedir.

Çünkü burada bebekler için bu dönemde ağza giren yabancı maddeleri diliyle itme refleksini de kolay bir şekilde gerçekleştirmektedir. Fakat bu durum 4-5 aya yaklaştığı zaman ise sıklığını çok çabuk yitirecektir. Bu durumda bebeklerin ağızlarına aldıkları yiyecekleri de zorlanmadan yutabileceği anlamına gelir. Alıştırma bardaklarını da bu dönemde kullanmanız onun gelişimi açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Alıştırma Bardağı Tercihi Nasıl Olmalı?

Bebek alıştırma bardağını seçerken dikkat etmeniz gereken ilk önemli kriter bebeğinizin o bardağı benimseyebilmesidir. Yani daha çok renkli ve figürlere sahip olan bir bardak türünü seçmeniz onların dikkatini daha çok çekecektir. Bunun yanı sıra yenidoğan bebekler için bu bardakların da aynı zamanda ısıya dayanıklı olması ve boyutu da önem taşımaktadır.

Genelde bardakların iki farklı fonksiyonel yapısı bulunmaktadır. Bunlar bardak başlığı ve biberon başlığı şeklinde olan iki farklı fonksiyon sayesinde bebek alıştırma bardağı seçilirken mutlaka bu kriterler göz önünde bulundurularak seçim yapılması en mantıklısıdır. Bebek alıştırma bardağı onun yeni yemek düzenine alışması açısından çok önemlidir. Bebek bu sayede çok çabuk gelişim özelliği sağlayarak yeni yemek yeme düzenine alışabilecek aynı zamanda bebekler için kullanımı kolay olan daha az akışkan emzik bebeklerin sağlıklı beslenmesi açısından önem taşımaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu