Moda

Modaya Uygun Gözlük Modelleri

 

Modaya Uygun Gözlük Modelleri

Gözlükler bizlerde yada çevremizde kesin olarak görebileceğimiz bir araçtır. İlk başlarda gözlükler sadece görüntüyü netleştirmek ve iyileştirmek amaçlı üretilse de modanın gelişiminden oda payını alıp modaya ayak uydurur hale gelmiştir. Bugün gözlük takmak için gözlerinizin bozuk olması tek neden değildir. Güneşten korunmak, rüzgardan göz ve kirpikleri korumak gibi nedenlerden dolayı da gözlük takabilir ve kullanabilirsiniz. Tabiyki sadece bu nedenlerle kalmayıp bu nedenlerin sonucu olarak gözlük, aksesuar pozisyonunda da kendine yer kapmayı başarmıştır. Her insanın zevki farklı olduğu için binlerce hatta milyonlarca gözlük çerçeve modeli ve gözlük cam modelleri üretilmiştir.

Buna ek olarak gözlük için moda dergileri ve gözlük tipleri için seçim mecrası ortaya çıkmıştır. Hepimiz gözlük seçerken bizleri sevimli göstermesi, camının kaliteli olması, modada değerini kaybetmemesi gibi etkenleri göz önünde bulunduruyoruz. Bu kadar fazla gözlük çeşidinin olması ve modanın kendini her geçen gün değiştirmesi de gözlük seçmekte bizleri ikilemde bırakıyor. Öncelikli olarak güncel modaya göre en popüler gözlük çeşidinin kemik gözlükler olduğunu belirtmeden edemeyeceğim.  Kemik gözlüklerin kendi içerisinde de bir çok çeşidi var ama bu çeşitlerden en çok satan kemik gözlük çeşidi,  çerçevesinden kulağa uzanan kısımları beyaz, ana çerçeve kısmı siyah olan ve camların alt kısmındaki çerçevenin kavisli çerçeve olanı. Ayrıca camları renkli cam olan gözlükler daha çok tercih ediliyor. Bu gözlük çeşidinde genelde gözlük kullanan insanların şikayetçi olduğu, gözlük burunluğu kısmı yerine çerçeveyle bitişik ve fazla takılı kalsa bile iz yapmayan bir yapı bulunuyor. Akabinde ve detayında, normal gözlükten ziyade güneş gözlüğü çeşitlerinde en çok satan ve en popüler olan gözlük çeşidi ise camı koyu kahverengiye vuran siyah renkte olan ve çerçevesi kalın olmayan tel çerçeve olarak ta adlandırılan çerçeve çeşidinden olan gözlüktür. Ayrıca bu gözlüklerde genelde cam boyuna ve enine oldukça büyük ebattadır.

Gözlükler insanlara görünüş bakımından da çok şey katarlar. Hatta modanın getirdiği etkiyle “kıyafete uygun gözlük” yada “gözlüğe uygun kıyafet” terimleri ortaya çıktı. Gözlük seçerken gözlükçünüze danışabilirsiniz fakat gözlük, uzun süre kullanılan bir aksesuar ve araç olduğundan dolayı gözlük seçimi yaparken bir değil de birkaç mağazayı gezmenizde fayda var. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu