Ekonomi

Bankaların Ev Kredisi Faiz Oranları

Ülkemizde bulunan birçok özel ve devlet bankası farklı faiz oranlarında olan ve farklı avantajlar sunan ev kredisi olanakları sunmaktadır.

Bankaların ev kredisi faiz oranları farklılık göstermektedir. Bu farklılıkta bankaların mali yapısı, gücü, güvenilirliği, müşteri portföyü gibi etkenlerin yanında ekonomik ev siyasal durumunda etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple ev kredisi çekecek tüketicilerin bankaların faiz oranlarına ve kredilerde sunduğu diğer kesinti ve ücretlere dikkat etmesi gerekmektedir.

Çünkü günümüz ekonomik durumunda yapılacak yanlış kararlar kişileri maddi anlamda oldukça zor durumda bırakmaktadır. Bu sebeple ödeyebileceğiniz oranda ev kredisi miktarını yine en iyi faiz oranı ile çekmek tüketiciler için son derece önemlidir.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranları son zamanlarda ülkemizde büyük dalgalanmalar göstermektedir. Geçmişte yüzde 1’in altına inen hatta 0,65 gibi oranların bile görüldüğü ev kredisi faizler ise günümüzde eski günlerinden uzak olarak ortalama 1,25 bandında seyretmektedir. Tabi bu durum ev almak isteyen kişiler için oldukça sıkıntılar yaratmaktadır.

Bu sebeple ev kredisi çekmeden önce ince eleyip sık dokumalı ve her türlü durumu hesap edilmelidir. Ayrıca bankaların sundukları cazip kampanyalar takip edilerek uygun ev kredisi seçimi yapılmalıdır. Bu sayede en iyi imkânlarda kredi çekilmiş olmaktadır. Tabi burada bankaların kestiği kesintiler ve masraflarda önemlidir. Bu sebeple faiz oranı en önemli gösterge olmakla birlikte diğer kriterlerde göz önünde bulundurularak en uygun fiyatlı ev kredisi seçimi yapılmalıdır.

Bankaların Güncel Ev Kredisi Oranları

Ülkemizdeki bankaların farklı ev kredisi faiz oranları bulunmaktadır. Güncel konut kredisi faiz oranları ise şu şekildedir; Ziraat Bankası 1.15, Vakıfbank 1.15, Halk Bank 1.16, Yapı Kredi Bankası 1.20, ING Bank 1.29, Garanti Bankası 1.30, QNB Finansbank 1.29,  Türkiye İş Bankası 1.28, Akbank 1.34, TEB 1.35, Deniz Bank 1.47 şeklindedir. Bu durum anlık olarak değişebilme eğilimi gösterebilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu