Ekonomi

Kırmızı Kalem Yiyenler Kredi Çekebilir Mi?

 

Ülkemizde kredi borçlarının ödeyemediğinden veya düzensiz ödeme gerçekleştirildiğinden dolayı her ay on binlerce insan riskli kredi müşterisi sınıfına dâhil edilmektedir.

Ülkemizdeki bankacılık sektöründe son yıllarda yaşanan olumsuz ekonomik durumlardan dolayı kredi geri ödeme oranlarında büyük düşüşler yaşanmaktadır. Yani her geçen gün daha fazla insan kredisini ödeyemediği için icralık olmaktadır. Bu kişiler için bankacılık sektöründe kırmızı kalem yeme tabiri uygulanmaktadır. Bu kişiler bankaların ortak bilgi havuzlarında kredi verilmesinin uygun olmadığı ve büyük risk içerdiği kişiler olarak tarif edilmektedir.

Kırmızı kalem yiyen kişilerin daha sonra ise normal şartlarda herhangi bir bankada tekrar kredi kullanması ise uzun vadede oldukça zor olmaktadır. Hatta ülkemizde bu durumda olan milyonlarca kişi ihtiyaçları anında kredi çekebilmek için birçok başvuru yapsa da çok büyük bir oranı kredi kullanamamaktadır. Hatta sırf bu yüzden acil para ihtiyaçlarında mobil hatlar üzerine alınan cihazların bedelinin altında satılması gibi uygulamalar oldukça yayılmış durumdadır. Hatta bazı kişiler çok yüksek faiz oranları ile tefeci adı verilen kişilerden borç almaktadırlar. Oysa kırmızı kalem yiyen kişiler için kredi çekme imkanı tamamen tükenmiş değildir.

 Kırmızı Kalem Yiyenler İçin Kredi Çekme İmkânları

Ülkemizde bu durumda olan kişi sayısının oldukça artması ve artık ekonomi için alarm verir duruma gelmesinden dolayı bu durumda olanlar için bazı yasla düzenlemeler gündemde bulunmaktadır. Bunlardan biride sicil affıdır. Bu sayede oluşan kötü imaj silinmiş olacaktır. Birde Aktif bank gibi bazı bankalar kırmızı kalem yiyen kişilere yönelik çok daha esnek davranmaktadır.

Burada en önemli olan nokta ise oluşan kötü durumdan sonra ödemelerin düzenli yapılması ve tekrar böyle bir durum ile karşı karşıya kalınmamasıdır. Ülkemizde bu durumun yasal süresi 5 yıl olmasına rağmen ülkemizdeki bankalar 2 sene sonra bu tür durumlarla karşılaşan müşterilerinin durumlarında güncelleme yapabilmektedirler. Bu sebeple kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi çekme ihtimali kişinin daha sonraki tutumuna göre olabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu